Wirusy komputerowe to tworzone przez hakerów złośliwe oprogramowanie, którego celem jest uzyskanie nieautoryzowanego dostępu do prywatnych danych, innymi słowy: włam. Na ich ataki narażony jest każdy komputer, dlatego warto się przed nimi odpowiednio zabezpieczać. Pamiętajmy, że wirusy komputerowe są bardzo niebezpieczne – mogą wykradać poufne dane (np. hasła do kont bankowych), usuwać ważne pliki, a nawet spowodować fizyczne uszkodzenie komputera. Nie warto bagatelizować takich zagrożeń. Trzeba im przeciwdziałać.

Jak zabezpieczyć się przed wirusami?

Podstawą ochrony przed wirusami komputerowymi jest oczywiście dobry program antywirusowy. Powinniśmy go zainstalować od razu po postawieniu systemu, a potem stale aktualizować jego bazę, żeby mieć pewność, że będzie w stanie rozpoznać i wyeliminować każde, nawet najnowsze zagrożenie. Antywirus monitoruje na bieżąco pracę systemu operacyjnego, jednak od czasu do czasu warto przeprowadzić dodatkowo pełne skanowanie komputera, które może wykryć niezauważone wcześniej zainfekowane pliki. Równie ważnym mechanizmem zabezpieczającym przed infekcją jest zapora ogniowa (firewall). To swoista bariera filtrująca ruch sieciowy i wychwytująca potencjalne zagrożenia z zewnątrz, dlatego powinniśmy zadbać o jej prawidłową konfigurację. Poza tym musimy pamiętać o zasadach bezpiecznego korzystania z sieci, przede wszystkim o ustawianiu silnych haseł do każdego tworzonego konta oraz regularnym aktualizowaniu zainstalowanych programów i aplikacji, zwłaszcza bankowych, ponieważ to one są najczęstszym celem cyberataków. Aby zmniejszyć ryzyko infekcji, starajmy się też nie korzystać z obcych sieci bezprzewodowych, szczególnie darmowych, publicznych hot spotów, i nie otwierajmy wiadomości z nieznanych źródeł zawierających podejrzane załączniki. W ten prosty sposób znacznie utrudnimy zadanie hakerom próbującym włamać się do naszego komputera.

Jak pozbyć się wirusów?

A co zrobić, jeśli już padliśmy ofiarą hakerów i nasz komputer został zainfekowany złośliwym oprogramowaniem? To zależy od szkód, jakich dokonał wirus. Jeśli zainfekowany komputer wciąż działa, a jedynym objawem infekcji jest jego spowolnienie, zawieszanie się systemu lub zakłócenia w pracy programów, najczęściej wystarczy skanowanie antywirusowe, które wykryje poltergeista i go usunie. O wiele większym problemem jest wirus, który skasował ważne dane lub uszkodził dysk – z tym bardzo trudno poradzić sobie samodzielnie, czasami jest to wręcz niemożliwe. W takiej sytuacji nie pozostaje nam nic innego jak zgłosić się do specjalistów od odzyskiwania danych i naprawy uszkodzonego sprzętu elektronicznego, którzy pomogą nam uporać się ze szkodami, jakie wyrządził wirus komputerowy.

Jak zabezpieczyć pocztę elektroniczną?

Poczta elektroniczna to jeden z najpopularniejszych kanałów komunikacji, a jednocześnie jeden z najsłabszych punktów w każdym komputerowym systemie zabezpieczeń – stąd częste ataki hakerów skierowane właśnie na elektroniczne skrzynki pocztowe. Powinniśmy być więc bardzo ostrożni przy korzystaniu z tej formy komunikacji, szczególnie w firmie, gdzie drogą elektroniczną często są przesyłane bardzo poufne informacje – ich utrata lub wyciek mogą kosztować nas renomę i zaufanie klientów, a nawet doprowadzić do bankructwa. Jak się przed tym uchronić? Wystarczy przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa.

Jak bezpiecznie korzystać z poczty e-mail?

Główną barierą chroniącą naszą skrzynkę e-mailową przed nieautoryzowanym dostępem jest oczywiście hasło, dlatego powinniśmy zadbać o to, by było ono długie i skomplikowane, a co za tym idzie – trudne do złamania. Najlepiej wybierać hasła składające się z długiego, co najmniej 15-znakowego, ciągu przypadkowych liter i cyfr oraz zawierające znaki specjalne takie jak #, ^, & czy $. Pamiętajmy też, aby nie używać takiego samego hasła do kilku różnych kont, ponieważ takie praktyki ułatwiają zadanie hakerowi, który po włamaniu na jedno z kont, automatycznie uzyskuje dostęp do wszystkich pozostałych. Inna ważna kwestia, o jaką należy zadbać, to szyfrowanie przesyłu danych. Świetnie się w tym przypadku sprawdza protokół SSL, dopilnujmy więc, aby był włączony. Warto także zainstalować na komputerze dobry program antywirusowy, który będzie monitorował pocztę i filtrował wpadające do niej e-maile. Poza tym oczywiście powinniśmy pamiętać o tym, by nigdy nie dawać nikomu hasła do poczty ani nie zostawiać go zapisanego na kartce w widocznym miejscu, unikajmy też logowania się do skrzynki z cudzych komputerów, zwłaszcza tych podłączonych do sieci publicznych, oraz klikania w linki i załączniki w podejrzanych wiadomościach z nieznanych źródeł.

Dlaczego musimy chronić pocztę elektroniczną?

Nieautoryzowany dostęp do elektronicznej skrzynki pocztowej niesie za sobą bardzo poważne konsekwencje. Nie chodzi wyłącznie o to, że obca osoba będzie mogła przeczytać nasze prywatne e-maile. Zagrożenie jest dużo większe – haker może przejąć naszą cyfrową tożsamość w serwisach internetowych, w których używaliśmy adresu e-mail jako identyfikatora, a także przechwycić poufne dane, takie jak hasła do kont bankowych. Istnieje także ryzyko, że wirus po zainfekowaniu naszej skrzynki zacznie rozsyłać z niej spam, przez co nasza domena straci wiarygodność i trafi na czarną listę (tzw. RBL), co jest niemal równoznaczne z jej blokadą. W ten sposób możemy stracić skrzynkę, a wraz z nią reputację – klienci raczej nie spojrzą przychylnym okiem na firmę, która dopuszcza się takich zaniedbań. Dlatego ochrona elektronicznej skrzynki pocztowej powinna być naszym priorytetem.